Zespół Przedszkolno-Szkolny w Ruchocicach

Menu

Patron szkoły
     

Życie i twórczość Adama Mickiewicza

Patron naszej szkoły Adam Bernard Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Pochodził z rodziny szlacheckiej, jego ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. Jako chłopiec mały Adama uczęszczał do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1815 roku udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

 

W latach 1819 – 1823 pracował jako nauczyciel w Kownie. Nawiązał też kontakty z Towarzystwem Filomatów i Zgromadzeniem Filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie: "Pieśń Filaretów" czy "Oda do młodości". W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę. Miłość do niej wpłynęła na jego późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on odpowiednim kandydatem na męża, więc wkrótce została żoną hrabiego Puttkamera. W tamtym czasie Mickiewicz napisał m.in. "Ballady i romanse", "Grażynę" oraz II i IV część "Dziadów".

 

1823 roku organizacja Filomatów, do której należał Mickiewicz, została zdekonspirowana. Poetę skazano na zesłanie do Rosji, tam przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami oraz dużo podróżował. Pojechał na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. Wtedy powstały jego słynne "Sonety krymskie" oraz "Konrad Wallenrod".

 

W 1829 roku po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, przebywając poza granicami kraju dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Po nieudanej próbie przedostania się do Królewca w 1831 roku dołączył do uchodźców w Dreźnie, tu napisał III część "Dziadów".

 

W 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej. W Paryżu napisał swoje najsłynniejsze dzieło - "Pan Tadeusz". W 1834 roku ożenił się z Celiną Szymanowską. Pracował na nowo utworzonej katedrze literatury słowiańskiej w College de France. Był również przywódcą koła towiańczyków.

 

W 1848 wyjechał do Rzymu, tam utworzył Legion Polski na służbie walczącej Lombardii. Potem z grupą Francuzów i emigrantów założył pismo Trybuna Ludu. Ostatnią akcją patriotyczną poety była próba sformowania Legionów Polskich, które przygotowywał do walki z Rosją. To właśnie w tym celu przybył do Stambułu, gdzie niespodziewanie zmarł 26 listopada 1855 r.

Poniżej zaprezentowane zostały niektóre znaczące cytaty wieszcza

Przydatne linki



Mapa dojazdu

Kontakt
Zespół Przedszkolno-Szkolny w Ruchocicach
ul. Poznańska 23
62-073 Ruchocice
tel. 61 44 43 425
spruchocice@wp.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © by www.zspruchocice.pl/szkola 2013 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"

stat4u